جای پژو پارس، سورن یا پژو 207 تحویل بگیرید – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

جای پژو پارس، سورن یا پژو 207 تحویل بگیرید - خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار cmsd، سال گذشته سامانه یکپارچه فروش خودرو به منظور عرضه انبوه خودرو راه اندازی شد. در ادامه نیز با برگزاری 2 مرحله تعداد زیادی خودرو از سوی خودروسازان عرضه شد.

در این سامانه بازه زمانی مشخصی همچون پاییز 1402، زمستان 1402 و… نیز برای عرضه خودرو تعیین شده بود. با این وجود تحویل برخی از این خودروها بنا به دلایل مختلفی با تاخیر روبرو شده است.

از جمله خودروهایی که با تاخیر در تحویل مواجه شده و گلایه مندی متقاضیان را به دنبال داشته است، خودروی پژو پارس است که حدود 100 هزار متقاضی دارد؛ طی هفته های گذشته متقاضیان زیادی در تماس با خبرگزاری cmsd نسبت به عدم ارسال پیامک به منظور تعیین تکلیف واریز وجه و تحویل خودرو اعتراض کردند. همچنین متقاضیان خرید خودروی مذکور طی این مدت با تجمعات اعتراضی مقابل وزارت صمت و… مراتب اعتراض خود را نسبت به بلاتکلیفی در دریافت خودرو اعلام کردند.

پی گیری ها در همان زمان حکایت از آن داشت که عدم تطابق استانداردهای این خودرو با استانداردهای اجباری 85 گانه منجر به تاخیر در تحویل شده به گونه ای که با رایزنی های فراوان سازمان استاندارد به تداوم تولید تا پایان سال جاری رضایت داده است. البته مسوولان وزارت صمت و شرکت خودروساز همچنان در حال رایزنی برای تداوم تولید در سال آینده هم هستند اما اینکه با این درخواست موافقت شود یا خیر، چندان مشخص نیست.

مهدی اسلام پناه رییس سازمان ملی استاندارد در این رابطه گفته بود که «از سال 1401 ما در قالب اعلام های رسمی به ایران خودرو اعلام کردیم که این خودرو نمی تواند استانداردهای 85 گانه را لحاظ کند و باید برای این موضوع تدبیری بیندیشد اما متاسفانه به جای بررسی این موضوع فروش این خودرو در سامانه یکپارچه در دستور کار وزارت صنعت و خودروساز قرار گرفت و آنها خودرویی که می دانستند نمی توانند استانداردهای آن را رعایت کنند را فروختند.»

حال پس از گذشت ماه ها، شرکت ایران خودرو اعلام کرده که «با توجه به الزام اجرای استانداردهای 85 گانه در خودروهای تولیدی و عدم توانایی پلتفرم محصول پارس در تطابق با استانداردها، به متقاضیان پیشنهاد شده تا این محصول را با دیگر خودروهای ایران خودرو که مطابق با استانداردهای 85 است، جایگزین کنند.»

طبق اعلام این شرکت «پیشنهادهای ارایه شده شامل سورن و پژو 207 سقف شیشه ای از منظر کلاس ابعادی و مطلوبیت بازار نزدیک به پارس هستند؛ بر این اساس ایران خودرو طی اولویت های سامانه یکپارچه متقاضیان فراخوان می کند تا هر یک از مشتریان بر اساس زمان واریز وجه در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند. همچنین در راستای ایجاد شرایط مناسب پرداخت وجه خودرو برای متقاضیان، با وجودی که تمامی خودروهای ایران خودرو دارای تفاوت قابل توجهی با قیمت حاشیه بازار هستند، امکان پرداخت بخشی از وجه خودرو به صورت اقساطی را برای مشتریان فراهم کرده ایم.»

بر این اساس، سوال مهم این است که اگر ایران خودرو در تحویل و تولید خودروی پژو پارس مشکل داشت چرا از همان ابتدا اقدام به عرضه این محصول در سامانه یکپارچه کرد؟

این اقدام خودروسازان، وضعیت عرضه و تقاضا را با مشکل مواجه کرده زیرا مردمی که در سامانه ثبت نام کرده اند برای خرید خودرو باید یک سال و شاید بیشتر صبر کنند در این شرایط پس از رسیدن موعد تحویل نیز هر ماه هم با خلف وعده خودروساز مواجه می شوند و در نهایت باید با پرداخت هزینه بیشتر، خودروی جایگزین را بخرند.

جای پژو پارس، سورن یا پژو 207 تحویل بگیرید – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جای پژو پارس، سورن یا پژو 207 تحویل بگیرید – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جای پژو پارس، سورن یا پژو 207 تحویل بگیرید – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.