واکنش به صحبت های «بیرو» در مورد «بهترین نسل»/ کادر فنی تیم ملی نباید تغییر کند؟

مدیر پیشرفت و توسعه فدراسیون فوتبال درباره حواشی اخیر مطرح شده مبنی بر اینکه «بهترین نسل فوتبال ایران کدام است؟» و همچنین طرح این پرسش که «آیا نیمکت ایران تا جام جهانی 2026 در بخش مربیان نیازمند تغییر و تقویت، نیست؟» توضیحاتی ارایه کرد.

مجید جلالی در گفت وگو با cmsd، در مورد اظهارات علیرضا بیرانوند مبنی بر اینکه بازیکنان تیم ملی در جام ملت های آسیا بهترین نسل فوتبال ایران را تشکیل می دادند و اینکه آیا نیمکت تیم ملی فوتبال ایران با توجه به انتقادات مطرح شده در مورد برخی اعضای کادر فنی به دلیل نداشتن تجربه و دانش فنی کافی، نیازمند تغییر است، مواردی را مطرح کرد که در ادامه آمده است.

در مورد حواشی مطرح شده پس از اظهارات علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران بگویید. وی عنوان کرده تیم ملی که در جام ملت های آسیا حذف شد بهترین نسل فوتبال ایران است. شما به شخصه بهترین نسل فوتبال ایران را کدام نسل می دانید؟ آیا ملاک برای بهترین نسل بودن کسب جام و نتیجه است یا کیفیت بالای بازیکنان و تیم ملی؟

بهترین بودن به دید و نگرش هر کسی نسبت به موضوعات بستگی دارد. شما نسلی را در فوتبال ایران داشته اید که فوتبال بازی می کردند و تمام تیم یک مربی داشت. آن نسل نه پزشک داشتند، نه پاداش می گرفتند، نه از زمین خوبی برخوردار بودند، نه ماسور داشتند و نه از برگزاری بازی های خوب بین المللی بهره مند بودند بلکه در اوج عشق به فوتبال برای تیم ملی افتخار آفرینی می کردند. برخی آن نسل را بهترین می دانند و با این دیدگاه نگاه می کنند، برخی دیگر بهترین نسل را بازیکنانی می دانند که برای اولین بار تیم ملی را به جام جهانی برد و به عناوین توجه می کنند.

نکته حایز اهمیت اینکه مقایسه کردن نسل ها با یکدیگر به هیچ وجه اقدام صحیحی نیست؛ اینکه بگوییم یک نسل بهتر بوده درست نیست، هر کدام از این نسل ها شاخصه ای داشتند که باید به آن توجه شود.

واکنش به صحبت های «بیرو» در مورد «بهترین نسل»/ کادر فنی تیم ملی نباید تغییر کند؟

یک زمان ما در زمین های خاکی بازی می کردیم، کفش و لباسمان را خودمان می خریدیم و اگر مصدوم می شدیم خودمان باید به خودمان رسیدگی می کردیم. ما به آن شکل فوتبال بازی می کردیم و به کارمان افتخار می کردیم. الان نیز بازیکنانی هستند که فوتبال بازی می کنند و روزگار، زمان و فضا عوض شده و آنها به شکل دیگری کار و افتخار آفرینی می کنند، بنابراین اساسا مقایسه کردن به هیچ وجه چیز خوبی نیست و از طریق مقایسه صرفا می توانیم یک نسل را بزرگ و نسل دیگر را تحقیر کنیم یا برعکس، بنابراین اصلا کار صحیحی نیست.

زمانی، یک بازیکن در شرایط خاصی قرار می گیرد و یک دفعه جمله ای را می گوید و بعد می بینید پشت آن جمله منظور خاصی هم ندارد اما مردم و رسانه ها آن جمله را برخورنده می دانند و سعی می کنند آن جمله را برجسته و در موردش بحث و صحبت کنند ولی من مطمین هستم همان زمان هم که علیرضا بیرانوند آن حرف را زد به هیچ وجه منظوری نداشته و چون فشاری روی وی بوده یا با برخی حرف ها مواجه بوده است قصدش این بوده که موضوعی را طرح کند و بگوید ما هم بد نبوده ایم.

تیم ملی کره جنوبی پس از حذف از مرحله نیمه نهایی مقابل اردن، درگیر تغییرات و در نهایت کلینزمن از تیم ملی این کشور اخراج شد. با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده است امیر قلعه نویی تا جام جهانی 2026 عهده دار سرمربیگری تیم ملی خواهد بود با توجه به انتقادات مطرح شده در مورد عدم تجربه کافی و نداشتن دانش فنی لازم برخی اعضای فنی کادر فنی، آیا تیم ملی نیازمند ترمیم و تقویت در بخش مربیان تیم ملی نیست؟

واکنش به صحبت های «بیرو» در مورد «بهترین نسل»/ کادر فنی تیم ملی نباید تغییر کند؟

یک بحث کلی در این زمینه وجود دارد؛ چندین دهه است که تیم های ملی فوتبال ایران می بازند و در تمام این باخت ها، اولین موضوعی که برای تغییر به ذهنمان رسیده، تغییر مربی بوده و هیچ دردی از ما تاکنون دوا نکرده است و مربیان متعدد داخلی و خارجی بوده اند که پس از باخت گفته ایم باید بروند.

من فکر می کنم زمان آن رسیده که به پارامترهای مهم تری فکر کنیم. این بدان معنا نیست که موضوع مربیگری در تیم ملی یک پارامتر کم اهمیت است، خیر! اما یکسری اقدامات انجام شده و همه آنها را دیده اند و یکسری جنبه های مثبت و یکسری اشکالات داشته که به عقیده بنده باید رفع شود. بنده خیلی موافق تغییرات وسیع در تیم ملی نیستم اما یکسری اشکالات وجود دارد که باید برطرف شود.

پایان خبر cmsd

واکنش به صحبت های «بیرو» در مورد «بهترین نسل»/ کادر فنی تیم ملی نباید تغییر کند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش به صحبت های «بیرو» در مورد «بهترین نسل»/ کادر فنی تیم ملی نباید تغییر کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش به صحبت های «بیرو» در مورد «بهترین نسل»/ کادر فنی تیم ملی نباید تغییر کند؟"، کلیک کنید.