شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند

شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند

cmsd/اصفهان مدیرکل انتقال خون اصفهان با اشاره به اینکه وضعیت ذخیره خون استان اصفهان مناسب نیست، گفت: از شهروندان درخواست می شود با اهدای خون خود، جان بیماران نیازمند را نجات دهند.

کیان دهراب پور در گفت وگو با cmsd، با اعلام اینکه اکنون ذخیره خون استان معادل 1543 واحد برای چهار روز است، اظهار کرد: همچنین ذخیره خون در کلانشهر اصفهان معادل 772 واحد برای 4.2 روز رسیده درحالیکه حداقل استاندارد ذخایر خونی، هشت روز است. با توجه به کاهش شدید ذخایر خونی در استان اصفهان در این روزهای سرد سال، از مردم تقاضا می شود که برای نجات جان بیماران نیازمند به خون و فرآورده های خونی اقدام کنند.

وی از نیاز فوری به همه گروه های خونی در استان اصفهان خبر داد و افزود: میانگین مراجعه برای اهدای خون از ابتدی سال تاکنون 580 نفر و خون گیری از 460 نفر در ماه بوده است. کمترین میزان مراجعه مربوط به بهمن با کمتر از 500 نفر و کمترین خون گیری نیز در همین ماه با کمتر از 400 مورد است.

مدیر کل انتقال خون استان اصفهان تصریح کرد: مصرف فرآورده های مختلف خونی در سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 20 درصد رشد داشته است. کاهش ذخایر خونی فقط مربوط به اصفهان نیست اما مصرف خون در داخل استان زیاد است و ذخایر خیلی زود تنزل پیدا می کند.

وی با بیان اینکه 62 مرکز در استان اصفهان از مرکز انتقال خون، فرآورده های خونی دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: هر واحد خون می تواند جان حداقل سه نفر را از مرگ نجات دهد، 1500 بیمار تالاسمی، بالغ بر یک هزار بیمار هموفیلی و حدود2500  بیمار دیالیزی در استان بصورت ماهانه و هفتگی نیازمند دریافت خون هستند.

دهراب پور تاکید کرد: با توجه به اینکه به تعطیلات نوروزی و ماه رمضان نزدیک می شویم احتمال کاهش مراجعه افراد برای اهدای خون وجود دارد. حدود 50 واحد خون نیز در هفته برای سیستان و بلوچستان ارسال می شود اما از ابتدای بهمن به دلیل کاهش ذخایر خونی استان اصفهان ارسالی نداشتیم. از ابتدای امسال تا پایان دی حدود 3000 واحد خون به سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

وی اضافه کرد: 57.59 درصد از اهداکنندگان خون در اصفهان مستمر هستند و حداقل دو بار در سال خون اهدا می کنند. در حال حاضر 11 مرکز اهدای خون در استان اصفهان فعالیت می کند که دو مرکز در شهر اصفهان مستقر است و 96.5 درصد اهداکنندگان خون در استان اصفهان را مردان و 3.5 درصد را زنان تشکیل می دهند.

دهراب پور مراکز انتقال خون و زمان مراجعه را اعلام کرد که به شرح زیر است؛

مرکز خون گیری خواجو: 7 صبح تا 18:30

مرکز خون گیری شهید حججی: روزهای زوج 7:30 تا 12:30

مرکز خون گیری شاهین شهر: روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، چهارشنبه 7:30 تا 12:30

مرکز خون گیری خمینی شهر: 7:30 تا 12:30

مرکز خون گیری نایین: روزهای شنبه، یک شنبه، دوشنبه، چهارشنبه 9 صبح تا 12

مرکز خون گیری زرین شهر: روزهای یک شنبه و سه شنبه 9 صبح تا 12

پایگاه خون گیری نجف آباد: 7:30 تا 13

پایگاه خون گیری شهرضا: 7:30 تا 13

پایگاه خون گیری کاشان: 7:30 تا 13

پایگاه خون گیری گلپایگان: 7:30 تا 12:30

پایگاه خون گیری خوانسار: 7:30 تا 13

پایان خبر cmsd

شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند"، کلیک کنید.