هشدار به موقع خسارات حوادث را حداقل تا 30 درصد کاهش می دهد

هشدار به موقع خسارات حوادث را حداقل تا 30 درصد کاهش می دهد

مشاور امور بین الملل پژوهشکده سوانح طبیعی اعلام هشدار قبل از وقوع حوادث را در کاهش خسارات بسیار موثر دانست.

به گزارش cmsd، مسعود همدانی در نشست «تلفیق کاهش ریسک سوانح در برنامه های توسعه ای» که ازسوی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی برگزار شد، گفت: از اینکه کلیدواژه هایی مثل فرابخشی، مخاطرات، پیشگیری، ریسک پذیری و تاب آوری را از زبان مدیران این کشور می شنوم بسیار خوشحال هستم.

وی افزود: کاهش ریسک و سیستم های هشدار اولیه باید بخش عادی و جدایی ناپذیر در فعالیت های توسعه ای کشور باشد و در برنامه های توسعه نیز به آنها توجه شود. امروزه مطالعات علمی نشان می دهد اگر 24 ساعت قبل وقوع هر مخاطره ای هشدار آن منتشر شود، آسیب ها حداقل تا 30 درصد کاهش پیدا می کند.

همدانی گفت: مجمع ملی کاهش خطر با هدف مدیریت یکپارچه تشکیل در پژوهشکده سوانح طبیعی تشکیل شده و در دو سال اخیر جلسات متعدد کارشناسی در این باره داشتیم ولی اگر سایت سازمان ملل متحد را چک کنید در این زمینه فقط نام کشور ایتالیا مطرح است و اسمی از ایران نیست که علت آن عدم شفافیت فعالیت هاست.

وی افزود: یکی از وظایف سازمان مدیریت بحران، ایجاد هماهنگی در بین نهادها و بخش های مختلف است که در حال حاضر هماهنگی محدودی وجود دارد و این هماهنگی باید بیشتر اجرا شود.

در ادامه این نشست، لیلا سالارپور گودرزی، کارشناس اقتصادی نیز به تشریح پروژه ادغام اطلاعات ریسک آب وهوا در برنامه ریزی و اجرای توسعه پرداخت و گفت:با همکاری دفتر اسکاپ اقداماتی در حوزه برنامه ریزی و توسعه در کشور مالدیو و با همکاری سازمان های مختلف به مدت دو سال انجام شد.  در این پروژه تمام مخاطرات را در مناطق مختلف این کشور بررسی کردیم. همچنین احتمال وقوع آنها و میزان خسارات را مورد پژوهش قرار دادیم.

سالارپور گودرزی، دستورکار جهانی برای مدیریت بحران در زمینه محلی را ارتباط بین علم و سیاست در کشورها توصیف کرد و گفت: به عنوان نمونه برای مدیریت بحران سیل، خشک سالی، افزایش سرعت باد و بالا آمدن آب دریا در کشور مالدیو علاوه بر استفاده از داده های جهانی بر ضرورت استفاده از داده های سازمان مدیریت بحران، هواشناسی و سایر ارگان ها برای تجزیه و تحلیل مخاطرات استفاده شد.

در همین زمینه بخواند:

چرا یک حادثه طبیعی به فاجعه تبدیل می شود؟

کارشناس اقتصادی دفتر جنوب و جنوب غرب آسیا اسکاپ همچنین، خاطر نشان کرد: در کشور ایران با توجه به طیف متنوع مخاطرات باید پیش بینی ها و داده ها در سطح مقیاس محلی تهیه شود و برای افزایش دسترسی، تجزیه و تحلیل داده ها از طریق سیستم پشتیبانی تصمیم گیری قابل ارایه باشد.

پایان خبر cmsd

هشدار به موقع خسارات حوادث را حداقل تا 30 درصد کاهش می دهد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار به موقع خسارات حوادث را حداقل تا 30 درصد کاهش می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار به موقع خسارات حوادث را حداقل تا 30 درصد کاهش می دهد"، کلیک کنید.