سیاست ما گسترش و ترویج موسیقی نیست

سیاست ما گسترش و ترویج موسیقی نیست

آفتاب نیوز :

محمدمهدی اسماعیلی امروز 26 بهمن ماه، در اختتامیه چهارمین دوره همایش ملی «فقه هنر» که در محل تالار شیخ طبرسی سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی تنظیم گر حوزه فرهنگ و هنر هستیم؛ این تنظیم گری در تمام حوزه هایی که ما در حکمرانی فرهنگ و هنر با آن مواجه هستیم را شامل می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گسترش فناوری های نوین، تصریح کرد: فرهنگ و هنر نیز بر این موضوع سوار شده و یک شیوع گسترده پیدا کرده است. امروزه محصولات فرهنگی و هنری در همه حوزه های نوپدید درحال بارگزاری، ترویج و توسعه است.

اسماعیلی با تاکید بر لزوم توجه بر پیمایش های مصرف فرهنگی و هنری کشور اضافه کرد: به عنوان مثال در حوزه بازی های رایانه ای براساس نظرسنجی اخیر بنیاد بازی ها، ما 34 میلیون بازیکن در ایران داریم که از این تعداد 4 میلیون نفر بالای 21 ساعت در هفته و به عنوان بازیکنان حرفه ای بازی می کنند که یک اتفاق مهم است. همچنین در حوزه موسیقی نیز بر اساس نظرسنجی ها از سوی سازمان تبلیغات، بین جوانان 15 تا 25 سال بالای 95 درصد فراوانی استفاده داریم.

افزایش سینما های کشور به 900 سینما

وی با بیان اینکه هنوز هم ساختار های قدیم در حوزه فرهنگ و هنر پرمخاطب است، اظهار کرد: با آمدن کرونا بسیار گفته شد که دیگر بساط زیرساخت های قدیمی مانند سینما باید برچیده شود. امسال که ماه بهمن را رو به پایان داریم، بالای 27 میلیون نفر در سینما های کشور بلیت خریداری کرده اند. ما 570 سینما داشتیم و امروز به آستانه 900 سینما رسیده ایم. همچنین 200 پلاتو در کشور در حال ساخت است که تا پایان دولت از این موارد رونمایی خواهد شد. این موارد همچنان با همان استقبال بالا رو به افزایش همراه است.

لزوم برقراری تعادل بین تنظیم گری فقهی با وضعیت موجود فرهنگی هنری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه حوزه فرهنگ و هنر غلبه عام دارد، اضافه کرد: بخش دیگری از توصیف وضعیت، نظام حکمرانی ما است. ما حاکمیت دینی را در کشور برقرار کردیم. در تمدن اسلامی فقه پایه است. نظام ولایت فقیه و نظام امت و امامت را داریم. بر این اساس باید تعادلی بین تنظیم گری فقهی با وضعیت موجود فرهنگی هنری برقرار شود که این اتفاق بسیار سخت است.

اسماعیلی با اشاره به تنظیم سند موسیقی، تصریح کرد: این کار بسیار سختی بود. در هیچ سند بالادستی جمهوری اسلامی پس از 45 سال درباره موسیقی صحبت نشده است. موسیقی میزان بالایی از مخاطب دارد، سیاست ما گسترش و ترویج موسیقی نیست؛ نه به دلیل اینکه مخالفتی با آن داشته باشیم بلکه به دلیل محدودیت مدیریتی شدیدی که در این موضوع به آن دچار هستیم.

وی با یادآوری جشنواره فجر موسیقی در تهران، ادامه داد: امکان ندارد یک گروه هنری در شهری حضور پیدا کند و با استقبال روبرو نشود. در جشنواره فجر موسیقی نیز بلیت ها در همان ساعات ابتدایی به فروش می رود. سالی 5 الی 6 میلیون نفر در این برنامه ها شرکت می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما حساسیت های جامعه و روحانیت را می فهمیم، در وزارت فرهنگ ما از هر دو طرف تحت فشار عمومی هستیم. علاوه بر فشار جامعه دینی که ما را به رعایت خط قرمز های شرع مقدس اسلام الزام می کند و از طرف دیگر با ذوق و اشتیاق بالایی در حوزه فرهنگ و هنر برای عرصه های جدید مواجه هستیم. امروز در مقام حکمرانی باید برای این موارد تعیین تکلیف کنیم. ما تلاش کردیم تا به حداقلی برسیم که بتوان فضای مدیریتی کار را هماهنگ کرد.

اسماعیلی با اشاره به برخی مسایل در حوزه فرهنگ و هنر گفت: ما فیلم هایی داریم که خانم بازیگر در آن با استفاده از کلاه گیس بازی می کند. نمایش چهره معصومین از جمله دیگر این موارد است؛ این ها مسایل مبتلابه ما است.

وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره ها، اضافه کرد: شما هرطرف بایستید یک منتقد جدی خواهید داشت. همه بخش های وزارتخانه برای کمک در تبیین نظام اسلامی آماده کمک هستند. این دولت و این وزارتخانه در تلاش برای رقم زدن یک حکمرانی مطلوب در حوزه فرهنگ و هنر است. ما با برخی مظاهر گناه آلود و شرک آلود مدرنیته مخالف هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه خط قرمز ما شرع مقدس اسلام است، یادآور شد: در عین حال شرع مقدس مکتب فقهی پیروان اهل بیت (ع) این قابلیت را دارد با توجه به افق گشایی هایی که امام راحل (ره) انجام دادند، بتواند سازگاری بیشتر حکمرانی فرهنگی و هنری در نظام دینی را با واقعیت های موجود و با حفظ چهارچوب های تنظیم گری ایجاد کند.

سینما و موسیقی ما محدود است

اسماعیلی با بیان اینکه نسبت جمهوری اسلامی با محصولات جدید از نوع انکار نیست، اظهار کرد: ما معتقدیم که می توانیم هنر های جدید را به استخدام خود در آوریم. سینما و موسیقی ما محدود است. سال به سال فضای عمومی فرهنگ و هنر به نظام ارزشی و هنجاری انقلاب اسلامی نزدیک می شود. ما معتقدیم این کار شدنی است و در حال آماده کردن اسناد بالادستی آن در همه جهات هستیم.

وی در خصوص تنظیم اسناد بالادستی در بخش های مختلف هنری و فرهنگی، خاطرنشان کرد: سند موسیقی آماده شده است. سند تیاتر، سینما، هنر های تجسمی در حال تنظیم بوده و در تمام این موارد بخش های فقهی را دیده ایم. ما در حوزه شرعی مجتهد نیستیم؛ ما مقلد آرای فقهی رهبر معظم انقلاب و جریان فقهی متصل به حل این مسایل هستیم و چهارچوب های خود را از این حوزه گرفته و در اجرا به آن عمل می کنیم.

تلطیف ارتباط هنر و فقه با برگزاری همایش های فقهی پژوهشی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این رویداد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این همایش ها یک نیاز عینی و انضمامی بوده که در حوزه حکمرانی فرهنگ و هنر در جمهوری اسلامی به حل مسایل فقهی می پردازند.

وی اضافه کرد: متاسفانه پس از گذشت 45 سال هنوز به اندازه کامل و کافی نتوانستیم مسایل را به صورت دقیق توصیف کنیم و برای آن راه حل های فقهی با رعایت همه چهارچوب ها داشته باشیم. این همایش ها بهترین فرصت است و شخصیت های دانشمند و مورد اعتمادی ماموریت این کار را دارند.

اسماعیلی ادامه داد: ما نیز به عنوان دستگاه اداری فرهنگ و هنر در حاکمیت دینی مسایل خود را به این دوستان اعلام کردیم و مشارکت داریم. حضور بنده نیز در این همایش علاوه بر حمایت و پشتیبانی از این مسیر، اعلام نیاز در این حوزه ما است. ما مقلد نوآوری های فقهی که به تایید رهبر عزیز انقلاب رسیده است، هستیم و آن را در حوزه فرهنگ و هنر جلو می بریم و این اتفاقات ادامه پیدا خواهد کرد.

در پایان این مراسم همچنین از کتاب چکیده مقالات همایش فقه و هنر رونمایی شد.

سیاست ما گسترش و ترویج موسیقی نیست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیاست ما گسترش و ترویج موسیقی نیست" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیاست ما گسترش و ترویج موسیقی نیست"، کلیک کنید.