شغلی که هنوز شغل نیست!

شغلی که هنوز شغل نیست!

در آستانه فرارسیدن روز جهانی راهنمایان گردشگری، تثبیت جایگاه رسمی این شغل و به رسمیت شناختن راهنمای تور با وضع قوانین رسمی از جمله بیمه، یکی از اصلی ترین مطالبه های راهنمایان گردشگری به شمار می آید؛ خواسته ای که بیش از دو دهه است روی اجرای آن تاکید می شود.

به گزارش cmsd، برگزاری گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران پس از چهار سال وقفه، بهانه ای است تا برخی مشکلات و مطالبات راهنمایان گردشگری یادآوری شود، حرفه ای که هنوز به رسمیت شناخته نمی شود و در سال های اخیر نیز به دلیل رکود گردشگری با چالش جدی خروج متخصصان آن مواجه شده است.

مینا علیزاده، نایب رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان در تحلیل مشکلات راهنمایان گردشگری، اظهار کرد: اولین گام این است که مشکلات را در چند سطح خارجی، خارجی با اثرپذیری از قوانین داخلی، داخلی و استانی تفکیک کنیم و برای هر سطح، راهکارهای جداگانه ای بیندیشیم. مهم ترین خواسته های راهنمایان گردشگری ایران نیز بر هیچ کس پوشیده نیست و در یک نگاه کلی شامل این موارد است: امنیت شغلی، بیمه راهنمایان، یافتن راهکاری برای حل مشکل عوارض خروج از کشور راهنمایان گردشگری با در نظر گرفتن شرایط شغلی، استفاده از فرصت آزاد شدن تقاضاهای سفر سرکوب شده باقی مانده از کووید 19 برای بهبود شرایط راهنمایان و معرفی ایران به عنوان مقصد امن گردشگری در سطح منطقه و جهان.

این راهنمای گردشگری ادامه داد: بر اساس اولین گزارش منتشرشده (UN Tourism) در سال 2024، گردشگری بین المللی در حال نزدیک شدن به سطح پیش از شیوع کووید 19 قرار گرفته است. برگزاری پانزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران نیز در راستای یک مناسبت جهانی و به عنوان یک رویداد مهم، بعد از حدود چهار سال وقفه، فرصت مناسبی نه برای تثبیت و معرفی شغل راهنمایان (زیرا نیازسنجی و تدوین برنامه عملیاتی، پیش نیازهای تثبیت و معرفی شغل راهنمایان است)، بلکه شاید فرصت مناسبی برای دیدار دوباره راهنمایان سراسر کشور با یکدیگر پس از تاب آوری در بحران های چند سال اخیر، امیدبخشی برای ادامه دادن و هم افزایی و تعامل برای گام های بعدی راهنمایان گردشگری، به عنوان یکی از کلیدی ترین مهره های زنجیره ارزش گردشگری، باشد که از این رو، حایز اهمیت است.

او در تحلیل شرایط پیش روی گردشگری ایران و مشکلات راهنمایان گردشگری نیز گفت: شاید بهتر باشد این موضوع را جداگانه و در سطوح مختلف بررسی کنیم؛ چرا که بخشی از شرایط پیش روی گردشگری ایران، شاید تنها مختص به ایران نباشد، مانند تقاضاهای انباشته شده سفر به علت شیوع کووید 19، مسایل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … ، اما بخشی که مختص ایران است، علاوه بر عوامل بیان شده می تواند متاثر از شرایط کشور از آبان سال 1398 باشد.

نایب رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان ادامه داد: بارومتر سازمان گردشگری سازمان ملل متحد (UN Tourism) در پایان سال 2023 عوامل زیر را برای رشد خارق العاده گردشگری خاورمیانه بیان کرده است که می تواند الگویی برای حل مشکلات پیش روی گردشگری ایران نیز باشد: تسهیل روادید، توسعه مقاصد جدید، سرمایه گذاری در پروژه های جدید مرتبط با گردشگری و میزبانی رویدادهای بزرگ.

رزا مصطفوی، رییس هیات مدیره انجمن حرفه ای راهنمایان گردشگری استان آذربایجان غربی نیز با اشاره به برگزاری پانزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران به عنوان یک رویداد صنفی برای تثبیت و معرفی شغل راهنمایان، اظهار کرد: با توجه به اینکه هدف از گردهمایی ها پاسداشت روز جهانی راهنمایان بوده است، قطعاً اقدامی موثر برای شناخت و اعتلای جایگاه این شغل است، لذا ازسرگیری و برگزاری این رویداد بعد از وقفه چهارساله برای تثبیت و نشان دادن همبستگی بسیار ارزشمند و مهم است و قطعاً سرآغاز جدیدی برای دریافت مطالبات فعالیت این صنف.

او در تحلیل شرایط پیش روی گردشگری ایران و مشکلاتی که راهنمایان با آن مواجه هستند، اظهار کرد: این موضوع به دلیل آسیب پذیر بودن صنعت گردشگری به خصوص در ایران با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی بسیار قابل تامل است. از طرفی، با توجه به وسعت کشور ایران و پراکندگی جاذبه های آن، باید تدابیری برای معرفی تمامی استان ها بویژه استان های مرزی صورت بگیرد؛ چرا که دروازه های ورود توریست به کشور هستند، اما از تاثیر رشد اقتصادی و مهم تر شاغل بودن راهنمایان استان ها بهره آنچنانی نمی بینند.

این راهنمای گردشگری نیز مهمترین خواسته راهنمایان گردشگری ایران را تثبیت جایگاه رسمی این شغل و به رسمیت شناختن آن با حمایت و وضع قوانین رسمی از جمله بیمه راهنمایان برشمرد.

رییس هیات مدیره انجمن حرفه ای راهنمایان گردشگری استان آذربایجان غربی در ادامه برنامه ریزی آژانس های گردشگری برای جذب توریست ورودی به کشور که باعث جان دوباره گرفتن این صنعت می شود و مهم تر فعالیت راهنمایان گردشگری و برخورد قاطع با تورهای غیرمجاز، اعم از تورهای بدون مجوز و مهم تر تورهای بدون راهنمای کارت دار را از دیگر مطالباتی برشمرد که بیشتر راهنماها تحقق آن را درخواست دارند.

از سال 1990 میلادی به پیشنهاد رییس وقت فدراسیون جهانی راهنمایان، 21 فوریه به عنوان روز جهانی راهنمایان گردشگری انتخاب و در تقویم ثبت شد. این روز هر سال دوم اسفندماه برابر با تقویم جهانی، با اجتماع راهنمایان گردشگری در ایران گرامی داشته می شود. امسال پانزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری قرار است 27 بهمن ماه برگزار شود. 

پایان خبر cmsd

شغلی که هنوز شغل نیست!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شغلی که هنوز شغل نیست!" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شغلی که هنوز شغل نیست!"، کلیک کنید.