با این روش لاغر شوید

با این روش لاغر شوید

به گزارش cmsd از سلامت نیوز نوشت: فیبر علاوه بر حفظ وزن، می تواند در مهار قند خون، کنترل بیماری های قلبی، برخی سرطان ها و … کمک کند؛ پس مهم است منابع فیبر را در برنامه غذایی مان بگنجانیم

فیبر نوعی خاص از کربوهیدرات است که در غذاهای گیاهی مانند سبزیجات و غلات یافت می شود. این ماده به طورکلی در بدن قابل جذب نیست اما به هضم و جذب غذاهای دیگر کمک و عمل گوارش را تسریع می کند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شاید فیبر تنها کلید مهم حفظ وزن سالم باشد. غذاهای فیبردار شامل میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، بادام و دانه ها، نسبت های متعادلی از کربوهیدرات و فیبر دارند که به مدیریت و کنترل وزن کمک می کنند. آن ها توصیه می کنند به جای حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی، سعی کنید آن ها را به صورت طبیعی مصرف کنید. در ادامه به ابعاد مختلف مصرف فیبر برای سلامت و حفظ وزن می پردازیم.

فیبر مثل داروهای کاهش وزن است

مصرف کربوهیدرات در نسبت های متعادل با فیبر مفید است. برخی از انواع فیبرها روی جذب کربوهیدرات تاثیر دارند و به سلول پیام می دهند که چگونه آن ها را بعد از جذب پردازش کند. نشریه «کانورسیشن» با اشاره به این که فیبر باعث کاهش سرعت جذب قند در روده می شود، درباره این یافته جدید دانشمندان می نویسد که فیبر روی زیست شناسی بدن تاثیر می گذارد و در بدن به صورت طبیعی همان تاثیر اوزمپیک و ویگووی، داروهای پرفروش کاهش وزن را دارد. میکروبیوم، مجموعه باکتری های موجود در روده، باعث می شود فیبر هورمون های روده را تحریک کند. آن ها هم به نوبه خود سرعت تخلیه معده، میزان قند خون و حتی احساس گرسنگی را تنظیم می کنند.

از مهار قند تا تقویت گوارش

برخی متخصصان تغذیه با تایید صحت این یافته اخیر، تاکید کرده اند که فیبر نه تنها برای اجابت مزاج، بلکه برای مهار قند خون، حفظ وزن سالم و سلامت کلی بدن مفید است. شگفت آن که کاهش فیبر در بدن، متاسفانه به بروز بیماری های خطرناک دیگری نظیر بیماری قلبی، انواع خاصی از سرطان و حتی آلزایمر کمک می کند.

مواظب نسبت کربوهیدرات به فیبر باشید

اما در زندگی امروز متاسفانه منابع فیبر کمی مصرف می کنیم پس بهتر است لااقل روی نسبت کربوهیدرات به فیبر در غذای مان دقت داشته باشیم. تمرکز بر غذاهای فراوری و بسته بندی شده ای که نسبت کربوهیدرات به فیبر در آن ها دست کم 10 به 1 یا در بهترین حالت 5 به 1 حفظ شده ، راهی است که در انتخاب بهتر غذاهای فراوری شده در فروشگاه ها به ما کمک می کند. با دیدن برچسب اطلاعات غذایی روی محصولات به سادگی می توانید نسبت کل کربوهیدرات به فیبر را محاسبه کنید.مواقعی که بیرون غذا می خورید همراه وعده غذایی تان فیبر مکمل مصرف کنید. مکمل حاوی ترکیبی از فیبرها، افزایش قند خون بعد از غذا را در افراد سالم تقریبا 30 درصد کاهش می دهد.

موانع مصرف فیبر

با این که تقریبا تمام فیبرها به طورکلی برای سلامت بیشتر افراد مفید است، اما همه آن ها به یک شیوه بر بدن تاثیر نمی گذارند. مصرف طیف وسیعی از انواع فیبر به ایجاد میکروبیوم متنوع کمک می کند و این امر موجب سلامت روده و سلامت کلی بدن می شود. اما برخی بیماری ها ممکن است مانع مصرف انواع خاصی از فیبر شود. مثلا بعضی افراد به دسته ای از فیبرها به نام فودمپ حساس اند. فودمپ ها موادغذایی حاوی کربوهیدرات اند که به صورت کامل در معده هضم و در روده جذب نمی شوند و به بروز علایم سندروم روده تحریک پذیر از قبیل نفخ و اسهال منجر می شوند. از غذاهای حاوی فودمپ بالا می توان به پودر سیر و پودر پیاز، همین طور غذاهای خانواده پیاز، محصولات لبنی، برخی میوه ها و سبزیجات اشاره کرد.

آیا مصرف فیبر محدودیت دارد؟

به نحوه واکنش بدنتان به غذاهای مختلف دقت کنید. اگر با افزایش مصرف فیبر دچار مشکل می شوید با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که مصرف هر اندازه فیبر برای بدن ضرری ندارد و تنها مشکلی که فیبر اضافی در بدن ایجاد می کند کمی دل پیچه و گاز معده است که با مصرف کافی آب می توان آن را برطرف کرد. منابع فیبر را هم که به خاطر دارید: در میوه ها؛ گلابی، توت فرنگی، آووکادو، سیب، تمشک، موز و… در سبزیجات؛ کلم، کلم بروکلی، کنگر فرنگی، چغندر، اسفناج، هویج و گوجه فرنگی، در حبوبات؛ عدس، لوبیا قرمز، لپه، نخود، در غلات؛ کینوا، جو دوسر، پاپ کورن، مغزها و دانه ها؛ بادام، دانه چیا، پسته، گردو، تخم آفتاب گردان، تخم کدو.

233233

با این روش لاغر شوید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این روش لاغر شوید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این روش لاغر شوید"، کلیک کنید.