امیرعبداللهیان: فلسطینی ها برای مرحله پس از جنگ طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین cmsd، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که در نخستین سفرش به منطقه و در مقصد اول این سفر در بیروت حضور دارد، پیش از ظهر امروز (شنبه) 21 بهمن ماه با «نجیب میقاتی» نخست وزیر پیشبرد امور لبنان دیدار و گفت وگو کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی و مجتبی امانی سفیر ایران در بیروت در این دیدار حضور داشتند.

وزیر امور خارجه در این دیدار تداوم گفت وگوها با لبنان و مشوررت با مقامات این کشور را از اولویت های مهم جمهوری اسلامی ایران خواند و ضمن تاکید بر حمایت قوی ایران از ثبات و امنیت لبنان، افزود: برخی تلاش کردند که بین دولت و ملت لبنان و مقاومت اختلاف ایجاد شود، اما موفق نشدند.

امیرعبداللهیان از لبنان و نیز شخص نخست وزیر این کشور به دلیل حمایت از فلسطین و مقاومت در فلسطین تشکر کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته بر حمایت از مقاومت در فلسطین تاکید می کند، اما همزمان در 4 ماه گذشته تلاش کرد که با توقف حملات رژیم اسراییل علیه غزه، مانع گسترش دامنه جنگ در منطقه شود. 

وزیر امور خارجه با اشاره به حملات اخیر آمریکا و انگلیس به یمن، این حملات را نقض حاکمیت و تمامیت ارضی یمن و تحریک آمیز و در جهت استمرار حمایت از رژیم صهیونیستی خواند و گفت که این حملات خطر تشدید بحران در منطقه را تقویت می کند.

رییس دستگاه دیپلماسی این حملات را همچنین ناقض ادعاهای آمریکا مبنی بر عدم تمایل به گسترش دامنه جنگ در منطقه خواند و افزود: در همین حال آمریکا حتی ارسال سلاح خود به اسراییل را ذره ای کاهش هم نداده است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه فلسطینی ها صاحبان حقیقی فلسطین هستند و آنها هستند که باید برای فلسطین و آینده آن تصمیم بگیرند، گفت: ما مطلع هستیم که آنها برای مرحله پس از جنگ نیز طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند. 

وی افزود: امروز تحولات غزه در حال حرکت به سمت راه حل سیاسی است، اما نتانیاهو برای نجات خود همچنان راه حل را در جنگ می بیند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد که همه باید تلاش کنند که راه حل سیاسی برای پایان حملات و جنایات جنگی اسراییل علیه فلسطینی ها هر چه سریع تر به نتیجه برسد.

* قدردانی میقاتی از حمایت های ایران از ثبات لبنان

نجیب میقاتی نخست وزیر پیشبرد امور لبنان نیز در این دیدار شرایط منطقه را متغیر و پیچیده خواند و با اشاره به اهمیت مساله غزه و فلسطین، بر ضرورت تداوم تلاش برای برقراری فوری آتش بس در غزه تاکید کرد.

وی افزود: ما به دنبال صلح و ثبات در منطقه هستیم و باید تلاش کرد علاوه بر پایان دادن به جنگ علیه غزه، خطر توسعه دامنه جنگ در منطقه برطرف شود.

میقاتی، آخرین وضعیت سیاسی لبنان و همچنین شرایط مرزهای لبنان با رژیم صهیونیستی را تشریح و از حمایت ایران از ثبات لبنان قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان: فلسطینی ها برای مرحله پس از جنگ طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند

 

در این دیدار برخی موضوعات روابط دوجانبه در حوزه های مختلف از جمله روابط اقتصادی نیز مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

این سومین سفر امیرعبداللهیان به بیروت پس از عملیات طوفان الاقصی و حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه است که تاکنون قریب به 28 هزار شهید به همراه داشته است. وزیر امور خارجه همچنین در این سفر با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و گفت وگو کرد.

امیرعبداللهیان 21 و 22 cmsd ماه و در چارچوب نخستین سفرش به منطقه درباره اوضاع غزه و در دومین مقصد این سفر بعد از بغداد به بیروت سفر کرد و از آنجا به دمشق رفت و در مقصد چهارم به قطر هم سفر کرد.او برای دومین بار در روزهای نخستین آذر ماه هم سفری به بیروت داشت و از آنجا به قطر رفت. او در این دو سفر با مقامات لبنانی و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر خارجه قرار است بعد از لبنان به سوریه و قطر نیز سفر کند.

پایان پیام/
شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

امیرعبداللهیان: فلسطینی ها برای مرحله پس از جنگ طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امیرعبداللهیان: فلسطینی ها برای مرحله پس از جنگ طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امیرعبداللهیان: فلسطینی ها برای مرحله پس از جنگ طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند"، کلیک کنید.