سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین cmsd، روز دوشنبه 16 بهمن ماه حسین امیرعبداللهیان در تهران میزبان «علی الصادق علی» همتای سودانی خود بود. سفری که بعد از قطعی روابط ایران و سودان در سال 1394 و بعد از گذشت هشت سال برای نخستین بار در این سطح صورت گرفت.

سودان در پی حمله به سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه 1394 که به قطع روابط یک طرفه عربستان با ایران منجر شد، در تبعیت از عربستان اقدام به قطع روابط دیپلماتیک با ایران کرد. در نهایت و در پی دیدار دو وزیر خارجه ایران و سودان در تیر ماه سالجاری در باکو، مقرر شد روابط از سر گرفته شود. توافقی که در 17 cmsd ماه سالجاری به صدور بیانیه ای مشترک از سوی دو طرف انجامید و اعلام شد که ایران و سودان روابط دیپلماتیک خود را از سر می گیرند.

در بیانیه آمده بود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سودان، متعاقب تماس های صورت گرفته بین مقامات عالی دو طرف در ماه های اخیر، تصمیم گرفتند در راستای خدمت به منافع دو کشور، روابط دیپلماتیک خود را از سربگیرند. براساس این بیانیه، دو دولت توافق کردند روابط دوستانه فیمابین را بر اساس احترام متقابل به حاکمیت، برابری، منافع مشترک و همزیستی مسالمت آمیز توسعه دهند. دو طرف همچنین توافق کردند همکاری خود را در زمینه های مختلفی که می تواند منافع ملت های دو کشور را محقق کند و امنیت و ثبات منطقه را تامین کند، گسترش دهند. دو طرف توافق کردند اقدامات لازم را برای گشایش سفارتخانه های دو کشور در آینده نزدیک، انجام داده و هماهنگی های لازم را برای تبادل هیات های رسمی برای بررسی راه های گسترش همکاری بین دو کشور انجام دهند.

ناصر کنعانی دهم cmsd ماه و قبل از صدور این بیانیه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آنلاین cmsd درباره از سرگیری روابط با سودان عنوان کرده بود: ایران علاقه مند به از سرگیری روابط با سودان است و از سوی طرف مقابل هم دیدگاه ها و مواضع مثبتی را در این خصوص شاهدیم. ابتکارهای مثبتی در این زمینه شکل گرفته و امیدوارم در بازه زمانی نزدیکی نتایج این ابتکار عمل ها و اراده سیاسی مشترک را در از سرگیری روابط دو کشور شاهد باشیم. نگاه ما به این روند مثبت است و در ارتباط با سودان در آینده خوشبین هستیم. (اینجا بخوانید)

* نخستین دیدار وزرای خارجه در باکو

15 تیرماه سالجاری و در حاشیه نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، حسین امیرعبداللهیان و «علی الصادق علی» روسای دستگاه های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و سودان برای نخستین بار بعد از قطعی روابط با یکدیگر دیدار کردند. امیرعبداللهیان نیز در توییتی در این باره نوشت: نحوه از سرگیری قریب الوقوع مناسبات دیپلماتیک سودان و ایران را بررسی کردیم و در جریان آخرین تحولات داخلی این کشور قرار گرفتم.

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

در این مدت شاهد همکاری سودان برای بازگرداندن اتباع ایرانی در این کشور بودیم. پس از ناآرامی ها و درگیری های اخیر در سودان، ایران اقدام به خارج کردن 65 تبعه ایرانی از سودان کرد. این افراد اردیبهشت ماه 1402 پس از هماهنگی های لازم از خارطوم به پورت سودان و از آنجا به بندر جده منتقل شدند و بعد از آن هم به کشور بازگشتند. در همین ارتباط ناصر کنعانی نهم اردیبهشت ماه از همکاری موثر عربستان و مساعدت دولت سودان تقدیر و تشکر کرد.

ایران از ابتدای درگیری ها در سودان بین شبه نظامیان «پشتیبانی سریع» و ارتش این کشور ضمن ابراز نگرانی از این وقایع، بر خویشتنداری و توسل به گفت وگو از سوی طرف های درگیر تاکید کرده و از طرفین خواسته بود که به اختلافات داخلی پایان داده و از شرایط نگران کننده کنونی با گفت وگو و آرامش عبور کنند. 

ناصر کنعانی 19 تیر ماه و بعد از دیدار امیرعبداللهیان و همتای سودانی در باکو عنوان کرده بود: می توانیم خوشبین باشیم در آینده شاهد تحولات مثبتی در روابط دو کشور باشیم. دیدار وزرای خارجه دو کشور نتیجه تحرکات دیپلماتیک دو طرف در ما ه های گذشته بود. نتیجه این اقدامات دیپلماتیک را در نشست باکو دیدیم که به دیدار وزرای خارجه منتهی شد. گفت وگوهای بسیار مثبتی صورت گرفت. سودان به عنوان کشور مهم عربی و اسلامی برای ما حایز اهمیت است و دو کشور همواره روابط سازنده و بسیار خوبی داشتند. طرف سودانی تمایل خود را برای بازگرداندن روابط به مسیر طبیعی و ازسرگیری روابط رسمی اعلام کرد که مورد استقبال گرم و جدی طرف ایرانی قرار گرفت.

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت: نسبت به آنچه در داخل سودان می گذرد، نگران هستیم و تحولات داخلی این کشور را با نگرانی دنبال می کنیم و متاسف هستیم که مردم مسلمان سودان شرایط امنیتی و اقتصادی و روزمره سختی را در حال تجربه کردن هستند و امیدواریم بزودی شاهد بازگشت ثبات و آرامش در سودان باشیم. امیدواریم در آینده نزدیک با از سرگیری روابط رسمی، شاهد تقویت روابط و برداشتن گام های جدید در راستای ارتقای سطح همکاری ها در سطح مورد انتظار دو کشور باشیم. از سرگیری روابط دو کشور به نفع منطقه و جهان اسلام خواهد بود.

* دیدار رییسی و عبدالفتاح برهان در ریاض

20 آبان ماه 1402 نیز آیت الله رییسی و «عبدالفتاح برهان» رییس شورای حکومتی سودان در حاشیه نشست مشترک سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض دیدار و گفت وگو کردند. رییسی در این دیدار آمادگی ایران را برای تبادل هیات های دیپلماتیک و گسترش روابط در عرصه های مختلف با سودان اعلام کرد. «عبدالفتاح برهان» رییس شورای حکومتی سودان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از فرصت دیدار با رییسی، اظهار داشت: ما از جمهوری اسلامی ایران چیزی جز خیر و خوبی ندیدیم و مشتاق بازسازی و از سرگیری روابط هستیم.

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

حدود دو ماه و نیم بعد هم در 30 دی ماه سالجاری وزیر خارجه سودان در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در اوگاندا با محمد مخبر معاون اول رییس جمهور دیدار و ضمن ابراز ناخرسندی از قطع روابط دیپلماتیک سودان با ایران به دلیل فشارهای خارجی، از آمادگی این کشور برای ازسرگیری روابط سیاسی خبر داد.

* حضور علی الصادق علی در تهران 

و بالاخره سفر وزیر خارجه سودان به تهران و میزبانی امیرعبداللهیان از او در محل وزارت امور خارجه در 16 بهمن ماه سالجاری.

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه قبل از انجام این دیدار در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر وزیر خارجه سودان به تهران با بیان اینکه ما و سودان از سال های دور روابط نزدیک و سازنده ای را داشتیم،گفت: متاسفانه دولت قبلی سودان بر اساس دلایل و اظهارات واهی و بدون اینکه مشکلی حقیقی در روابط دو کشور باشد روابط با ایران را به صورت یکجانبه قطع کرده بود. با اقدامات و تحرکات دیپلماتیک بین دو کشور اعلامیه از سرگیری روابط در cmsd ماه سالجاری صادر و دو کشور در حال زمینه سازی و انجام مقدمات لازم برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و خارطوم هستند و این سفر در چارچوب تقویت و تداوم هماهنگی های اولیه برای بازگشت روابط دو کشور در مسیر طبیعی خودش و از سرگیری فعالیت های سفارتخانه های دو کشور انجام می شود.

کنعانی بیان کرد: متاسفانه شاهد جنگ داخلی و درگیری های داخلی در سودان هستیم. سیاست همیشگی ایران کمک به ثبات و امنیت بوده و بر ضرورت توقف درگیری و عدم مداخله خارجی و گفت وگوهای سودانی – سودانی برای پایان دادن به درگیری ها تاکید داریم و امیدواریم این سفر زمینه ساز شکل گیری فضای رو به جلو در روابط باشد.

* گشایش صفحه جدیدی از تحکیم روابط

امیرعبداللهیان هم در این دیدار با تاکید بر گشایش صفحه جدیدی از تحکیم و توسعه روابط ایران و سودان به توافقات و نکات مهم مطرح شده در دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مشترک سران سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض اشاره کرد و افزود: حضور هیات سودان در تهران نشانگر اراده جدی مقامات عالیرتبه سودان برای تحکیم و توسعه روابط است و اراده و تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران نیز حمایت از تقویت همکاری و توسعه روابط با سودان است.

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

وی بازگشایی سفارتخانه ها و از سرگیری فعالیت سفرا در دو کشور را برای پیگیری توسعه همکاری های فیمابین مهم خواند و ابراز امیدواری کرد که با استقرار و پیگیری سفرای دو کشور بتوان همکاری های فیمابین را افزایش داد. 

علی الصادق علی وزیر امور خارجه سودان هم ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، به سابقه روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و با ابراز تاسف از قطع روابط و ایجاد وقفه در روند روابط بین دو کشور و ملت مسلمان، بر اراده و اهتمام جدی کشورش برای تحکیم و توسعه روابط در عرصه های مختلف تاکید و ابراز امیدواری کرد با از سرگیری فعالیت سفرای دو کشور شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش روابط و پیگیری توافقات فیمابین باشیم. 

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

وی گزارشی هم از روند تحولات داخلی در سودان ارایه کرد و با اشاره به توطیه های رژیم صهیونیستی برای تداوم جنگ و بحران داخلی در سودان، بر موضع اصولی دولت و مردم کشورش در حمایت از آرمان مقدس فلسطین و محکومیت تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به خصوص در غزه تاکید کرد.

* دیدار با رییسی

این دیپلمات عالیرتبه سودانی همچنین در این سفر با آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهور دیدار و گفت وگو کرد.

رییس جمهور در این دیدار با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از استقرار دولت قوی در سودان و تمامیت ارضی آن کشور، از درخواست سودان برای احیای روابط ایران و سودان استقبال کرد و آن را زمینه ساز جبران فرصت های از دست رفته و خلق فرصت های جدید دانست.

سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

 

وی تبادل سفرا و بازگشایی سفارتخانه ها در تهران و خارطوم را زمینه مناسبی برای احیا و توسعه روابط دو کشور برشمرد.

«علی الصادق علی» هم در این دیدار بر آمادگی کشورش برای احیای روابط سیاسی و دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و ضمن تقدیر از حمایت های سیاسی ایران از ملت سودان در مجامع و محافل بین المللی، بر علاقه مندی کشورش برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید و آمادگی سودان را برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران اعلام کرد.

 

پایان پیام/


سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفر «علی الصادق علی» به تهران و اراده ایران و سودان برای تحکیم روابط"، کلیک کنید.