یک روایت جدید درباره رقم دستمزد در سال 1403/ کارگران منتظر افزایش 6 میلیون تومانی حقوق باشند؟

یک روایت جدید درباره رقم دستمزد در سال 1403/ کارگران منتظر افزایش 6 میلیون تومانی حقوق باشند؟

به گزارش خبرگزاری cmsd، امروز نرخ سبد معیشت حداقلی خانوارهای کارگری در تهران و شهرستان ها چقدر است؛ فرامرز توفیقی، فعال کارگری در پاسخ به این سوال عنوان کرده؛ سبد معیشت در حال حاضر با در نظر گرفتن سهم مسکن، در کلانشهرها به عدد 28 میلیون و 900 هزار تومان رسیده و در شهرهای کوچک به 22 تا 23 میلیون تومان رسیده است. ارقام و نمودارها و فرمول ها همه موجود است؛ هر فرد یا نهادی بخواهد، می توانم داده ها و اطلاعات را در اختیارشان بگذارم تا خودشان محاسبه کنند.

به گفته این فعال کارگری، محاسبه سبد معیشت در کمیته دستمزد، از سال گذشته دچار انحراف شد؛ چراکه محاسبات غیرواقعی صورت گرفته و سبد مصرفی کالری را زیر سوال برده اند فقط با این هدف که عددسازی کنند و نرخ نهایی را پایین بیاورند.

او تاکید کرده است: با وجود همه اینها، سال گذشته در کمیته دستمزد، نرخ سبد معیشت به صورت غیرواقعی، حدود 14 میلیون تومان محاسبه شد. در روزهای اخیر، مدیران اقتصادی دولت، تورم دی ماه سال جاری را 43.7 درصد اعلام کردند. بنابراین اگر این تورم 43.7 درصدی را که چندان واقعی هم نیست، روی سبد معیشت سال قبل اعمال کنیم به این نتیجه می رسیم که اثر ریالی تورم بر سبد معیشت، رقم 6 میلیون و 200 هزار تومان است؛ در واقع با فرض صحت آمارهای رسمی، باید 6 میلیون و 200 هزار تومان به سبد تصنعی 14 میلیون تومانی سال گذشته اضافه کنیم که حاصل آن می شود 20 میلیون و 200 هزار تومان.

به گفته توفیقی، با احتساب این داده ها، حداقل دستمزد ملی براساس ماده 41 قانون کار که به صراحت اعلام کرده حداقل دستمزد باید به گونه ای باشد که از پس هزینه های حداقلی زندگی بربیاید، باید لااقل 20 میلیون و 200 هزار تومان بشود. با این حساب، ما کارگران از دولت و کارفرمایان یک دستمزد حداقل 20 میلیون و 200 هزار تومانی طلبکاریم و باید حداقل دستمزد 1403 در کمترین حالت برابر با این رقم تعیین شود.

مشروح گزارش درباره دستمزد سال آینده کارگران را (اینجا) بخوانید.

223225

یک روایت جدید درباره رقم دستمزد در سال 1403/ کارگران منتظر افزایش 6 میلیون تومانی حقوق باشند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک روایت جدید درباره رقم دستمزد در سال 1403/ کارگران منتظر افزایش 6 میلیون تومانی حقوق باشند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک روایت جدید درباره رقم دستمزد در سال 1403/ کارگران منتظر افزایش 6 میلیون تومانی حقوق باشند؟"، کلیک کنید.